چشمه های باداب سورت

در شهرستان ساری سراغ روستای اروست می رویم و سری به باداب سورت مازندران می زنیم. یکی از زیباترین و خارق العاده ترین جاذبه های طبیعی ایران که به خاطر ظاهر رنگینش شهرت دارد.

شاید شما نیز با شنیدن نام شهر ساری و استان مازندران با خود تصور کنید که این چشمه نیز مانند دیگر چشمه های زیبای مازندران در میان جنگل انبوهی از درختان قرار دارد. اما چشمه های باداب سورت از نظر ظاهری، متفاوت است و جذابیت های خاص خودرا دارد. چرا که محیط روستای اروست نسبت به دیگر جاهای مازندران از تراکم پوشش گیاهی کمتری برخوردار بوده و بیشتر زمین های آن کوهستانی هستند.

با تیمار همراه باشید تا در مورد ویژگی های منحصر به فرد این جاذبه برای تان بگوییم و راه دسترسی به باداب سورت را معرفی کنیم.

چشمه های باداب سورت

باداب سورت نام یک چشمه پلکانی در ارتفاع ۱۸۴۱ متری از سطح دریاست که اثری بی نظیر در ایران به شمار می رود و مانندش در دنیا بسیار کم است. باداب سورت چشمه ای است هزاران ساله با طبقات بسیار، که هر قسمت آن به رنگی در آمده و رنگ و بویی متفاوت دارد. شاهکاری که در سال های بسیار و با همکاری و عناصر طبیعی همچون باد و آب شکل گرفته است.

به دلیل آب و هوای چهارفصلی که این مکان ها دارد می توانید هر زمان که دوست داشتین به آنجا سفر کنید، اما بااین وجود بهترین فصل برای سفر کردن فصل بهار و پاییز است.

این اثر از شمال به ارتفاعات جنگلی با درختان سوزنی برگ محدود می شود و از جنوب به دره های پایین دست مشرف است. درشرق باداب سورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته ای و درختچه وجود دارد. در غرب آن نیز روستای اروست دیده می شود. روستایی تاریخی و بزرگ که نام یکی از محله های قدیمی آن سورت است. این محله در گذشته های بسیار دور ناحيه ای زرتشتی نشین بوده که سورت لنگه خوانده می شد. می گویند که زرتشتیان بر فراز چشمه های باداب سورت با آداب و رسوم خاصی به عبادت خداوند مشغول می شدند و بعدها به اسلام ایمان آوردند. برای همین است، که اهالی روستا چشمه را متعلق به خود می دانند؛ و برای حفظ آن تلاش می کنند.

آب چشمه های باداب سورت شور و دارای دمای معتدل است و به سبب وجود املاح و اکسید آهن، خواص درمان متعددی را برای آن ذکر می کنند. بسیاری این جاذبه را زیباترین چشمه جهان نیز می دانند و از آن با عنوان دومین چشمه آب شور جهان یاد می کنند؛ که پس از چشمه پاموک کاله ترکیه قرار دارد. چشمه پاموک کاله به صورت رسوبات سفیدرنگ آهکی است؛ که در زبان محلی آن را قلعه سفید یا قصر سفید می خوانند و نسبت به چشمه های باداب سورت وسعت، خواص درمانی و تنوع کمتری دارد.

باداب سورت می توان برای کسانی که به عکاسی علاقه مند هستند، یک لوکیشن بسیار عالی، زیبا و طبیعی باشد. پلکانی رنگارنگ، حوضچه هایی زیبا، طبیعتی بکر و آسمانی آبی، همه چیز دست به دست هم می دهد برای گرفتن عکس های یادگاری!

تماشای آسمان در این منطقه زیبا می تواند سفر شما را تبديل به یک سفر هیجانی تر و دلنشین تر کند. از آنجایی که یکی از زیبایی های منحصر به فرد باداب سورت تماشای آسمان شب است؛ تیمار به شما پیشنهاد می کند که این دیدنی خاص باداب سورت را از دست ندهید تا با سفر به این منطقه گردشگری شاهد دیدن ستاره ها و منظره ی این آسمان درخشنده و جلوه های ناب آن باشید.

دیدن ستاره ها و منظره ی این آسمان شما را حیرت زده کرده و آرامش عجیبی به درونتان پیشکش خواهد کرد.

جاده های منتهى به این چشمه ها مناسب برای آفرود سواری بوده و می تواند تجربه لذت و هیجان این سفر را برای شما چندین برابر کرده تا علاوه بر جنبه های درمانی و طبیعتگردی، با گشت و گذار در این منطقه خاص و فوق العاده؛ در مسیر رفت و برگشت به باداب سورت با سفرکردن به همراه تیمار و یک خودروی آفرودی به انتخاب خودتان تجربه یک سفر پرهیجان و کم نظیر را به خود و همراهانتان هديه دهید.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *