تیمار
سامانه هوشمند طبیعتگردی
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

روستای سهیلی

آنچه میخوانید...

جزیره قشم یکی از جزایر جنوبی توریستی ایران است که در تمام طول سال مخصوصا نیمه دوم که هوا خنک تر است میزبان گردشگران داخلی و خارجی حاشیه خلیج فارس می‌شود. جزیره قشم دارای ۳ بخش مرکزی و چند بخش و دهستان می شود که شهر قشم به رقم نداشتن موقعیت جغرافیایی مرکزی در جزیره، از اهمیت بالای تجاری و استراتژیکی برخوردار است. این شهر که در شرقی ترین قسمت جزیره قرار گرفته دارای بیش از ۶۰ روستا و دهستان است که برخی از آن ها به صورت بوم گردی مورد بازدید توریست ها قرار می گیرد، و بعضی دیگر به کل نامی از آن ها نمی‌آید. در این مقاله تیمار شما را با یکی از این روستاها به نام سهیلی آشنا خواهد کرد.

موقعیت جغرافیایی روستای سهیلی

روستای سهیلی یکی از بخش های استان هرمزگان و در جزیره زیبای قشم و در فاصله ۶۰ کیلومتری شهرستان قشم و ۱۰ کیلومتری فرودگاه بین المللی دیرستان قشم قرار گرفته است. روستای سهیلی حدودا ۱۵۰۰ نفر جمعیت دارد.

آشنایی با مشاغل و فعالیت ساکنین روستای سهیلی

روستای سهیلی در بخش حرا واقع شده است که این موقعیت جغرافیایی بر بوم گردی مردم تأثیر گذاشته است. این روستا در سال های اخیر از لحاظ گردشگری پیشرفت زیادی کرده و به خاطر به وجود آمدن ظرفیت ها و مشاغل مرتبط با گردشگری دچار مهاجرت معکوس شده است. آمار بی کاری دراین روستا صفر بوده و تمامی افراد اعم از زن و مرد مشغول به کار هستند. سهیلی روستایی ساحلی است و مردان آن به صیادی مشغول بوده و زنان به هنرهای سنتی و زیبایی همچون گلدوزی، گلابتون دوزی و روبان دوزی مشغول هستند و صنایع دستی اعم از پارچه های گران قیمت، کیف و لباس سنتی تولید می‌کنند.

جاذبه های دیدنی روستای سهیلی

جنگل های حرا در قشم یکی از پدیده های بی نظیر زمین شناسی و زیست طبیعی است که تنها در نقاط محدودی در سراسر زمین یافت می شود که یکی از آن ها در قشم قرار دارد. این جنگل ها با ریشه های در هم تنیده در آب های شور قرار گرفته اند و به خوبی با این شرایط کنار آمده اند. همچنین این درختان و مسیرهای باریک آن ها شرایط طندگی بری گونه های محلی حیوانات و پرندگان را فراهم آورده است. جنگل های حرا از عجایب هفتگانه قشم بوده و در رده پربازدیدترین جاذبه های این جزیره قرار دارد. بازدیدکنندگان می توانند با گشت و گذار از حرا به دیدن روستای سهیلی بروند و علاوه بر این از سایر جاذبه های اطراف لذت ببرند. همچنین روستای سهیلی از مناطق پست و بلند تشکیل شده است و شرایط پیاده روی و گردشی متنوعی در دسترس طبیعتگردان قرار می دهد. این روستا از بلندی های کوه سموران که بلندترین نقطه روستای سهیلی محسوب می شود تا ساحل خلیج فارس گسترده شده و مناظر دیدنی متنوعی را برای بازدید و کاوش فراهم کرده است. افرادی که به صعود و راهپیمایی علاقه دارند، می توانند در ارتفاعات کوه سموران؛ افق گسترده ای از مناظر زیبا و نفس گیر شمال و جنوب دریا و جزیره هنگام را مشاهده کنند. همچنین تماشای طلوع آفتاب از این کوه یکی از کارها بسیار جذاب است که در بازدید از این روستا می توان انجام داد.

بهترین زمان سفر به این روستا دقیقا همان برنامه سفر به تور قشم است. یعنی اواخر بهار و تابستان که اوج گرما و رطوبت در قشم است گردشگری از رونق افتاده و در عوض پاییز و زمستان بهترین زمان سفر به این جزیره و بازید از روستای سهیلی است. اگر چه در تابستان قیمت اقامتگاه‌ها پایین تر است اما به خاطر گرمای هوا شرایط گردش در روز کمی سخت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *