دریاچه ویستان

استان گیلان، مملو از زیبایی و شگفتی است که انسان از تماشای این همه زیبایی به وجد آمده و حیرت زده می شود. سفر به دریاچه ویستان در روستای بره سر، در واقع سفر به یکی از این شگفتی هاست و کشف یکی دیگر از زیبایی های خلقت پرودگار به شمار می رود. این دریاچه در بخش خورگام بره سر که از توابع شهرستان رودبار استان گیلان واقع شده است. دریاچه ویستان در ۵۵ کیلومتری مرکز شهرستان رودبار و در ۴۰ کیلومتری شهر رستم آباد استان گیلان قرار دارد. رستم آباد منطقه ای خوش آب و هوا با پوشش گیاهی سرسبز است که در روستای بره سر و در میان جنگل های بره سر واقع شده است. در ادامه این مطلب از تیمار، با ما همراه باشید تا بیشتر در خصوص این دریاچه زیبا و دیدنی صحبت کنیم.

ویژگی های دریاچه ویستان بره

دریاچه ویستان بره سر از مکان های دیدنی روستای ویستان در منطقه رودبار است. این دریاچه یکی از بهترین جاذبه های طبیعی ایران در شمال کشور به شمار می آید. ویستان هم محلی مناسب برای پیک نیک و طبیعتگردی و هم منطقه ای ویژه برای ماهی گیری محسوب می شود. نام های گوناگونی از جمله یسان، ویستان و بره سر برای این دریاچه در نظر گرفته شده است. نام مکانی که دریاچه در آن قرار دارد ویستان است و به همین دلیل این دریاچه با این اسم شناخته شده است.

آب و هوا و زمان سفر به به دریاچه ویستان

روستایبره سر یک منطقه کوهستانی است که می توان گفت آب و هوای دریاچه ویستان هم مطابق با آن سرد است. هر اندازه که دریاچه ویستان در زمستان سرمای طاقت فرسایی دارد در فصل بهار و تابستان هوایی متعادل دارد. علاوه بر هوای مطلوب و دلنشین با منظره های طبیعی بی نظیری مواجه می شوید. اغلب مسافران که قصد سفر به این دریاچه را دارند، فصل بهار را برای بازدید خود انتخاب می کنند. بازتاب آسمان آإی و درختان سبز بر روی آب دریاچه تصویر خارق العاده ای را به وجود می آورد که زیبایی آن را دو چندان کرده است.

فعالیت های گردشگری و تفریحات دریاچه ویستان

در نیمه اول سال تعداد زیادی از مسافران به سوی این دریاچه سفر می کنند. فعالیت ها و تفریحات گوناگونی را می توانید در این منطقه انجام دهید. یکی از فعالیت ها، گردش در دریاچه با قایق های تفریحی موجود است. این قایق ها به طور معمول از اوایل فروردین تا اوایل مهر فعالیت می کنند. این دریاچه طبیعی یکی از مکان های گردشگری رودبار است که دارای وسعتی به اندازه ۴ هکتار است. از جاذبه های این دریاچه وجود ماهی های تزئینی است. در دریاچه ماهی های کوچک قرمز تزئیینی و ساده بسیاری در حال شنا هستند. شما می توانید به عکاسی، قایقرانی، شنا و ماهی گیری در این دریاچه مشغول شوید. حقیقت جالب در مورد دریاچه ویستان این است که بر اثر زلزله به وجود آمده است. از دیگر جاذبه های بره سر می توان از آبشار شار شار نام برد که بسیار با صفا و زیباست. این آبشار در ۵۰۰ متری مرکز شهر قرار دارد. اگر در اواخر بهار و اول تابستان به این منطقه می روید خوب است از داماش هم بازدید کنید. مسیر بره سر تا داماش ۶ کیلومتر است که یک مسیر خاکی می باشد.

داماش که به آب معدنی اش هم معروف است، در ماه تیر، دشت سوسن های سفید آن چشم ها را خیره می کند. این گل های سفید در دنیا بی نظیر هستند و هنگام شکوفه آن ها، جشنواره آغاز می شود و مردم بومی با لباس های محلی در بازارچه ها به استقبال می روند. تپه های مارلیک، این تپه های باستانی که در نزدیکی دریاچه ویستان بره سر قرار دارند را می توانیم جزء زیبایی های این منطقه در نظر بگیریم. تپه های مارلیک قدمتی به اندازه سه هزار سال قبل از میلاد دارد. در این تپه ها آثار باستانی از مردمان قوم آمارد وجود دارد که به هزاره های اول و دوم قبل از میلاد بر می گردد. این تپه ها و آثار به جا مانده از آن ارزشی جهانی دارند.

توصیف زیبایی های دریاچه ویستان

این دریاچه از سرازیر شدن چشمه ها و آب های جاری کوه ها به وجود آمده است که در اطراف دریاچه با انبوهی از درختان قرار گرفته اند. زیستگاه گیاهانی مانند بلوط و راش، گل گاو زبان، لاله کوهی، نی، بید، زالزالک و شیرین بیان است. این تنوع در پوشش گیاهی چنان منظره زیبایی را خلق کرده است که چشم هر بیننده ای را ساعت ها مبهوت خود می کند. این منطقه از امنیت خوبی برخوردار است. دریاچه ویستان بره سر در کنار ییلاق شینه چاک، استیلی سرا و چاک های محشر واقع شده است. به دلیل داشتن مراتع وسیع و پر از گل های رنگارنگ بسیاری از اهالی به دامداری و زنبورداری می پردازند. عسل های طبیعی و گوشت تازه این منطقه بسیار معروف است. گرداگرد این دریاچه با انبوهی از درختان محصور شده است.

سفر به دریاچه ویستان

ویستان، دریاچه ای مه آلود و زیبا که با پشت سر گذاشتن یک جاده ی جنگلی به آن می رسیم. دریاچه ای که مانند خورشیدی درخشان در میان انبوهی از درختان بلند قامت راش می تابد و چشم ها را به خود جلب می کند. زمانی که هوا مه گرفته و ابری است، شکوه و زیبایی این منطقه، چشم هر بیننده ای را تسخیر می کند. با سفر به دریاچه ویستان بره سر و هنگامی که انسان با این همه زیبایی مواجه می شود جسم و جان و روح به پرواز در آمده و با طراوت می شود. در هوای آفتابی دریاچه مثل آیینه عکس آبی آسمان و درختان سبز را بازتاب می کند. سفر به این دریاچه طبیعی و زیبا ساده نیست؛ به همین دلیل این منطقه مکانی بکر و آرام باقی مانده است. پس این فرصت بی نظیر را از دست ندهید، و با تیمار این سفر هیجان انگیز و روح نواز را تجربه کنید. اما نکته مهمی که باید همواره به یاد داشته باشید این است که باید بدانید بدون طبیعت، بقای انسان در معرض خطر جدی قرار می گیرد و بدون آن زنده نمی ماند. بنابراین همیشه اولین هدف خود در سفر به طبیعت، را مراقبت از طبیعت قرار دهید و تمام سعی خود را برای حفظ این نعمت خدادادی به کار ببندید.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *