تیمار بلاگ

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

ثبت “کندوان” در فهرست جهانی گردشگری

کندوان، در استان آذربایجان شرقی در فهرست بهترین دهکده‌های جهانی گردشگری در سازمان جهانی گردشگری ثبت شد.

به گزارش ایسنا، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: از میان هشت پرونده ای که از روستاهای ایران به سازمان جهانی گردشگری UNWTO ارائه شده بود، روستای “کندوان” در استان آذربایجان شرقی به عنوان نخستین روستای ایران در فهرست بهترین دهکده‌های جهانی گردشگری ثبت شد.

علی اصغر شالبافیان با حضور در مراسم اعلام بهترین دهکده های گردشگری در حاشیه بیست و پنجمین مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری که در شهر سمرقند ازبکستان در حال برگزاری است گفت: روستای کندوان استان آذربایجان شرقی در رقابت با بیش از ۲۰۰ روستا از کشورهای مختلف توانست در فهرست دهکده های جهانی سازمان جهانی گردشگری جای بگیرد.

به گفته معاون گردشگری، هشت روستای ایران از جمله کندوان آذربایجان شرقی،‌بیشه لرستان، میمند کرمان، سهیلی قشم، پالنگان کردستان، قاسم آباد گیلان، کندلوس مازندران و ابیانه اصفهان برای شرکت در این رقابت به سازمان جهانی گردشگری معرفی شده بودند که از این بین، روستای کندوان توانست با کسب امتیازها و شاخصه های لازم در جایگاه روستاهای جهانی ثبت شود.

انتخاب بهترین دهکده گردشگری از سال ۲۰۲۱ توسط سازمان جهانی گردشگری UNWTO دنبال می شود و هدف از این اقدام تبدیل گردشگری به محرک توسعه روستایی و رفاه روستاییان است. ایران سال گذشته نیز تعداد دیگری از روستاها را معرفی کرده بود که موفق به ثبت آن ها نشد. بر اساس آن چه معاون گردشگری توضیح داده است: سازمان گردشگری ۹ شاخصه از جمله دارا بودن منابع فرهنگی، ترویج و حفاظت از آن، پایداری اقتصادی، محیطی،‌ اجتماعی، پتانسیل گردشگری و توسعه یکپارچگی زنجیره ارزش، حاکمیت و اولویت بندی گردشگری و نیز امور بهداشت، ایمنی و امنیت را به عنوان معیارهای انتخاب روستاهای جهانی اعلام کرده است که روستای کندوان توانست امتیاز قابل قبولی را از این موارد کسب کند.

به گفته شالبافیان، تا امروز ۷۶ روستا از ۴۰ کشور به عنوان بهترین دهکده های جهانی گردشگری معرفی شده اند که جمهوری اسلامی ایران نیز با ثبت کندوان به این مجموعه اضافه شده است.

بر اساس اعلام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، از مزایای انتخاب شدن به عنوان نمونه ای برجسته از یک مقصد گردشگری روستایی، ارائه گواهی امضا شده توسط دبیرکل سازمان جهانی گردشگری، دارا شدن فضایی برای تبادل تجربیات و آموزش، امکان شرکت در رویدادهای مرتبط با توسعه روستایی و گردشگری و در نهایت معرفی کشور صاحب روستا در ابعاد و زوایای مختلف گردشگری اشاره کرد.

منبع خبر: ایسنا

تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۷/۲۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *